Będzie ozonowanie ulic stolicy

 M.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali. To innowacyjna metoda walki z wirusem za pomocą wody wysoko ozonowanej.

Musimy nasilić walkę z epidemią. Warszawiacy pozostają w domach i stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Teraz wprowadzamy kolejne rozwiązanie – ozonowanie przestrzeni miasta. Dezynfekcja chodników, przystanków i okolic sklepów to skuteczna metoda walki z wirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Opracowana przez polską firmę WOFIL technologia wytwarzania wody wysoko ozonowanej może skutecznie pomóc w zwalczaniu koronawirusa. Konsultowano to ze specjalistami z zakresu epidemiologii i wirusologii.

Także Główny Inspektor Sanitarny wydał pozytywną opinię o zaproponowanym sposobie dezynfekcji ulic miasta. GIS zaleca jednak, aby ozonowanie przeprowadzone było wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi oraz po zabezpieczeniu pracowników wykonujących dezynfekcję (maska przeciwgazowa, rękawice, okulary, ubiór ochronny).

W pierwszym etapie ozonowanie przejdą m.in. podjazdy i dojścia do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej, szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej i szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej oraz przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego.

Ozonowanie wykona 40 pracowników wytypowanej firmy usługowej. Będą wykorzystywać urządzenia mechaniczne samojezdne, samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe.
Urządzenie do ozonowania wody zostało wypożyczone z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miasto kupiło 48 zraszaczy ręcznych oraz środki ochrony osobistej.

Środki finansowe pochodzą z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

Skuteczność działania wody wysoko ozonowanej
Woda wysoko ozonowana dzięki swojej skuteczności jest najlepszym środkiem do dekontaminacji. Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni, jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne.

Woda wysoko ozonowana jest bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego, urządzeń i infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska żadnych sztucznych pierwiastków, ponieważ do produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Dodatkową zaletą jest to, że  po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Jej właściwości i możliwości czynią ją skutecznym środkiem, wykorzystywanym do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się obecnego koronawirusa, jak i możliwych wirusów w przyszłości.

Ozon ze względu na swoje właściwości, niszczy wirusy poprzez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, gdzie uszkadza wirusowy RNA. Przy wyższych stężeniach niszczy zewnętrzną powłokę białkową wirusa, co wpływa na jego struktury DNA lub RNA. Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając funkcje rozmnażania wirusa.

W ten sposób hamuje proces powstawania nowych komórek wirusa. Badania wykazały, że wirusy otoczkowe są bardziej podatne na inaktywacje ozonem niż takie, które są pozbawione otoczek lipidowych. Koronawirusy, w tym 2019-nCoV, to wirusy otoczkowe.

Badania wskazują, że wirusy z rodziny koronawirusów mogą przetrwać na obiektach nawet do 9 dni. Badania te wykazują, że nie tylko konieczne jest odseparowanie nosicieli wirusa, ale także istnieje konieczność dekontaminacji w celu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (źródło: www.wofil.pl)

Ozonowaniu poddawane są również Punkty Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego – co noc jeden.Facebook Comments