„Bezpieczni zimą w mieście” – ferie ze strażnikami miejskimi

Wizyty w oddziałach terenowych straży miejskiej, prezentacja radiowozów i sprzętu, którym posługują się strażnicy w codziennej służbie, zajęcia, podczas których można wziąć udział w dyskusjach na temat bezpieczeństwa, rywalizacje sportowe, zabawy, gry, konkursy, interaktywne spektakle, wspólne zajęcia z ratownikami WOPR – to wszystko proponują dzieciom w czasie tegorocznych ferii funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki w ramach programu „Bezpieczni zimą w mieście”.

Zimowa przerwa nie musi być nudna. Może być za to ciekawa, pełna atrakcji i zajęć, podczas których można nie tylko dobrze się bawić, ale też – zdobywać nową i potrzebną wiedzę. Taką możliwość mają uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach zaproponowanych w tym roku przez straż miejską w czasie zimowych ferii. Strażnicy z Referatu Profilaktyki, którzy prowadzą zajęcia w ramach programu „Bezpieczni zimą w mieście” codziennie odwiedzają placówki biorące udział w miejskiej akcji „Zima w mieście” i w przekazują uczniom informacje związane z bezpieczeństwem – w domu, w szkole, na podwórku, podczas poruszania się po ulicach wielkiego miasta. Nauka poprzez zabawę – to główny cel zimowych spotkań prowadzonych przez funkcjonariuszy.

Wolny czas spędzam aktywnie i bezpiecznie – to pierwszy z bloków zajęć. Spotkania, w czasie których najmłodsi biorą udział w grach i konkursach oraz rywalizacjach sportowych promują aktywność fizyczną, zasady gry fair-play i utrwalają zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Drugi blok zajęć to Spotkania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa – w szkole, w domu, na podwórku, w sieci. To zajęcia, w czasie których dzieci maja okazję wziąć udział w ciekawych rozmowach, wyrazić swoje zdanie, rozwiać wątpliwości – spotkania uatrakcyjniają przygotowane przez strażników prezentacje multimedialne i filmy.
Jak udzielić pomocy osobie, pod którą załamał się lód? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia się wodą? Czy można wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne? – na te i inne pytania odpowiedzą strażnicy miejscy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi i ratownicy WOPR, którzy wspólnie będą prowadzić zajęcia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

Teoria to nie wszystko. Podczas spotkań ze strażnikami dzieci uczą się również podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Po części teoretycznej ćwiczą na fantomach, co pomaga im pokonać lęk przed podjęciem działań ratowniczych i przekonać się, że przy odrobinie umiejętności pomóc może i powinien każdy, niezależnie od wieku – nawet dziecko.

Każdy uczeń ma również szansę na bliższe poznanie pracy strażników miejskich. Umożliwiają to wizyty w poszczególnych oddziałach terenowych straży, w czasie których funkcjonariusze opowiadają dzieciom o swojej pracy,  prezentują radiowozy, którymi codziennie patrolują miasto oraz specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny podczas służby na ulicach miasta. Szczególne zainteresowanie najmłodszych budzi sprzęt wykorzystywany przez Ekopatrol w trakcie udzielania pomocy zwierzętom.
Dodatkowo w czasie ferii funkcjonariusze odwiedzą również szpitale dziecięce, w których zaprezentują autorskie przedstawienie pt. „Florka w sieci”. Ten wyreżyserowany w całości i zagrany przez strażników spektakl uczula dzieci, że internet to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki, ale też medium niosące ze sobą zagrożenia. Spektakl uczy jak je rozpoznawać i w jaki sposób na nie reagować.

Zajęcia ze strażnikami odbywają się na terenie szkół, ośrodków sportowych oraz instytucji, które biorą udział w miejskiej akcji „Zima w mieście”. O bezpieczeństwo małych warszawiaków, którzy ferie spędzą w stolicy, w tym przebywających na zajęciach dydaktyczno-sportowych, dbają patrole straży miejskiej.

źródło: Informacja prasowa

Facebook Comments

Dodaj komentarz