Kontrola kwarantanny przez aplikację

Nowa aplikacja pozwoli na szybszą komunikację ze służbami osób objętych kwarantanną. Darmowa aplikacja „Kwarantanna domowa” jest juz dostępna w Google Play i App Store

Policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny grozi kara. Bardzo ważne jest też wsparcie dla osób w kwarantannie. Szczególnie, że niektórzy mogą ją odbywać samotnie, a pogorszenie stanu zdrowia może nastąpić w każdej chwili. 

Każdy kto wraca z zagranicy i wjeżdża do Polski,  zostaje objęty obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową.Na granicy wypełnia tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisuje swoje dane, w tym m.in. adres odbywania kwarantanny oraz numer telefonu. Zobowiązany jest przebywać pod tym adresem przez 14 dni i nie wychodzić z domu. 

W weryfikacji przestrzegania tych zasad pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą oni w każdym dowolnym momencie odwiedzić  osoby jej poddane. W celu ułatwienia im pracę, warto ściągnąć aplikację Kwarantanna domowa.

– Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.  

Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu, a konto jest zweryfikowane po wprowadzeniu kodu otrzymanego w wiadomości SMS. Po aktywacji, pierwszym zadaniem jest zrobienie sobie zdjęcia. Każdego kolejnego dnia SMS poprosi o zrobienie kolejnego zdjęcia. Dzięki geolokalizacji możliwe będzie sprawdzenie czy osba poddana kwarantannie znajduje się tam gdzie zadeklarowała , a dzięki pierwszemu wysłanemu zdjęciu możliwe będzie zweryfikowanie osoby. 

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Na wykonanie selfie będzie 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu wysyłana będzie wiadomość przypominającą. Jeżeli zdjęcie nie zostanie wysłane, będzie to oznaczało, że policja powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Przy korzystaniu z aplikacji ważne jest, aby telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. 

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa
Facebook Comments