Londyn. Mateusz Kowalski zwycięzcą prestiżowego EuroStrings — European Guitar Festival Collaborative

Gitarzysta klasyczny Matusz Kowalski wygrał EuroStrings European Guitar Festival Collaborative, którego finał odbył się 21 lipca 2019 roku w Londynie.  W konkursie znaleźli się laureatki i laureaci szesnastu europejskich festiwali. Mateusz Kowalski, który jest wyróżnionym absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, konkurował w finale z Yuki Saito z Japonii, Giulią Ballaré i Simonem Rinaldo z Włoch. We wrześniu wydana zostanie debiutancka płyta artysty, która promowana będzie trasą koncertową, m.in. w Europie, USA i Chinach.

EuroStrings to prestiżowy konkurs i jedna z najważniejszych platform tworzących centrum międzynarodowych możliwości dla gitarzystów, współfinansowana przez Unię Europejską. Program przyczynia się do rozwoju dynamicznej i zróżnicowanej europejskiej sceny gitary klasycznej, która odzwierciedla wspólne wartości, troski i wyzwania XXI wieku, których doświadcza każdy gitarzysta klasyczny, zwłaszcza młody wschodzący profesjonalista. Ta platforma ma zapewnić, że nowoczesny i pozytywny klimat gitary klasycznej może być odczuwany przez szeroką rzeszę odbiorców w Europie i na świecie. Zwycięzca EuroStrings musi przejść roczny i wieloetapowy konkurs, w którym spotykał się na scenach, m.in. Belgii, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, z szesnastką zakwalifikowanych artystów. Główna nagroda w tak skonstruowanym festiwalu jest potwierdzeniem wybitnych umiejętności i jest otwarciem drogi do światowej kariery.
 
W EuroStrings 2018/2019 Mateusz Kowalski rywalizował, m.in. z Katarzyną Smolarek z Polski, You Wu z Chin, Simonem Rinaldo z Włoch, Peterem Graneisem z Niemiec, Gábor Hart z Węgier, Julią Trintschuk z Niemiec, Dimitrisem Soukaras z Grecji, Viktorem Đuknić z Serbii, Misaelem Barraza-Diaz z Meksyku, Emmanuelem Sowicz z Chille.
 
W programie EuroString biorą udział laureatki i laureaci najważniejszych europejskich festiwali:
 
Festival Internacional de Guitarra de Guimarães, Portugal; Internationales Gitarrenfestival Rust, Austria; Zagreb Guitar Festival, Croatia; Szeged Guitar Festival, Hungary; Sarajevo International Guitar Festival, BiH; Twents GitaarFestival, The Netherlands; Nikšić Guitar Festival, Montenegro; Tampere Guitar Festival, Finland; Sofia GuitArt Festival, Bulgaria; Tallinn Guitar Festival, Estonia; International Guitar Festival Mottola, Italy; International Festival Of Guitar José Tomás Villa De Petrer, Spain; International Guitar Festival Nuertingen, Germany; London Guitar Festival, UK
 
Dotychczasowa kariera artysty
 
Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom z wyróżnieniem). Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko (dyplom z wyróżnieniem). Doskonalił swoje umiejętności także podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich, prowadzonych przez takich wybitnych muzyków, jak Sérgio Assad, Zoran Dukić, Alvaro Pierri, Łukasz Kuropaczewski i Paul O’Dette. Artysta, poza licznymi występami w Polsce, koncertował na Słowacji, Węgrzech, we Francji, Włoszech, w Chorwacji, Liechtensteinie, Hiszpanii, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Belgii, Anglii, Szwecji i Austrii (m.in. w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein). Jako wyróżniający się absolwent otrzymał od rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaproszenie do udziału w koncercie dyplomantów w Filharmonii Narodowej – wykonał Concierto de Aranjuez Joaquína Rodriga z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (czerwiec 2019).
 
Mateusz Kowalski jest laureatem 1 miejsc w festiwalach i konkursach: International Guitar Festival RUST – Austria (2018), XVIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Antony – Paryż (2017), XIX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza Krynica-Zdrój (2018), Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Zakopanem (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Nordhorn w Niemczech (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Olsztynie, dwukrotnie (2014 i 2016), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Elche w Hiszpanii (2014), XVI Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Krynicy-Zdrój (2012), XIV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy w Trzęsaczu (2011).
 
Debiutancka płyta Mateusza Kowalskiego we wrześniu
 
Premiera debiutanckiej płyty Mateusza Kowalskiego zaplanowana jest na 6 września 2019.Pierwsza płyta to zbiór ważnych dla artysty utworów w nowych interpretacjach i opracowaniach. W programie znalazły się utwory Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Pizzolli, Ponce’a, Assad’a i Schuberta. Płyta wydana przez CD Accord dostępna będzie w Naxos ClassicsOnline store, w sklepie emipk.com, w aplikacjach Spotify, iTunes oraz podczas koncertów na trasie promującej płytę. Płyta wydana została dzięki wsparciu stypendium w dziedzinie kultury, które Mateusza Kowalski otrzymał od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, skąd pochodzi gitarzysta.
 
Opinie o płycie
 
„Młodzieńcza energia i wirtuozeria, piękny koncertowy program, szlachetne dźwięki”
Starszy wykładowca Ryszard Bałauszko, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
 
„Mateusz Kowalski pokazuje w swoich interpretacjach naturalność, szlachetność brzmienia, wielką różnorodność nastrojów, emocji, dynamiki, śpiewność i piękne frazowanie. Posługuje się gitarą z wielką swobodą pełną brawury i błyskotliwej wirtuozerii […]”
dr hab. Marcin Zalewski, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
 
„Dzięki rozumieniu znaczenia harmonii i artykulacji w interpretacji muzycznego dzieła, Artysta prezentuje czytelną, naturalną wypowiedź; dzięki swobodnemu operowaniu możliwościami instrumentu i rozpoznaniu jego idiomu przekazuje ekspresję konkretnymi, umiejętnie dobranymi środkami technicznymi, z wielką kulturą i wyczuciem stylu. Fantastycznie operuje czasem i dynamiką – od pełnego forte do przepięknego, brzmiącego, przestrzennego piano i pianissimo”.
dr hab. Agata Sapiecha
 
 
Wykonania Mateusza Kowalskiego:
 
Marco Pereira – Frevo – Mateusz Kowalski
 
Astor Piazzolla – Invierno Porteño – Mateusz Kowalski
Facebook Comments

Dodaj komentarz