Motocykliści na buspasach

Pilotaż projektu trwał od maja 2018 r. do października 2019 r. Motocykliści mogli poruszać się po buspasie na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności (na odcinku od ul. Krynoliny do H. Rzeszotarskiej) oraz na Trasie Łazienkowskiej (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską). Już niedługo, wszystkie warszawskie buspasy będą dostępne dla motocyklistów.

Do dyspozycji motocyklistów będą oddane 53 kilometry buspasów, po których dotychczas mogły poruszać się wyłącznie autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych.  Pierwsze zmiany organizacji ruchu pojawią się już w kwietniu. 

W praktyce sprawdziliśmy, jak dopuszczenie ruchu motocykli wpłynęło na bezpieczeństwo i funkcjonowanie buspasów. Nasze obserwacje prowadziliśmy przez dwa sezony. Ich wynik był jak najbardziej pozytywny. Motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Na znakach pionowych, oprócz napisów: BUS, TAXI i MTON, pojawi się dodatkowy: „MOTOCYKLE” Obecnie opracowywane projekty organizacji ruchu, po akceptacji Policji będą sukcesywnie wdrażane na ulicach Warszawy w kwietniu i maju. 

Motocykliści muszą  pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, będą mogli poruszać się po buspasach, jedynie tam, gdzie dopuszczać to już będą znaki drogowe. Poruszanie się po buspasach, gdzie organizacja ruchu nie została jeszcze wprowadzona stanowić będzie wykroczenie drogowe.  Nowe buspasy, w pierwszej kolejności, mają powstać na ul. Puławskiej, Radzymińskiej (w kier. Marek) oraz Bitwy Warszawskiej 1920 r. – czytamy na stronie internetowej Miasta Stołecznego Warszawy.

źródło: um.warszawa.plFacebook Comments