Muzyka to moja bajka – koncerty Chóru Dziecięcego MILLE VOCI

Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza? Czy patrzy wilkiem na Czerwonego Kapturka? A może ma wilczy apetyt na rolę księcia z bajki? O pewnym niezwykłym wilku opowie Chór Dziecięcy MILLE VOCI podczas czerwcowych koncertów.

Koncert jest okazją do spotkania z publicznością i opowiedzenia o czymś, co jest ważne dla młodych wykonawców. W tym roku motywem przewodnim działań chóru był temat stereotypów w życiu dziecka, a także tolerancji, współpracy i przyjaźni pomimo różnic. Warsztaty, zabawy, dyskusje, gra terenowa, w których uczestniczyły dzieci, oparte były na motywach z bajek i baśni. Otworzyło to przestrzeń do rozmów i bardzo niejednoznacznych wniosków. Skąd biorą się stereotypy? Czy są krzywdzące? Utrudniają czy może ułatwiają życie?

Warsztaty pokazały, że dzieci potrafią dostrzec zarówno dobre, jak i złe strony stereotypów. Kiedy trzeba, uciekną przed nieznajomym, który sprawia wrażenie niebezpiecznego, ale w ankietach nie zgadzają się z żadnymi stereotypowymi ocenami np. blondynek, rudzielców czy jedynaków. „Ja jestem jedynaczką i nie jestem samolubna! Prawda?” – oburzyła się jedna z chórzystek i cała grupa przyznała jej rację. Każdemu z nas zdarza się oceniać ludzi stereotypowo. To upraszcza życie i daje poczucie bezpieczeństwa. Sęk w tym, że w wielu przypadkach nie wszystko jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Warto czasem zmienić punkt widzenia, poznać bliżej drugą osobę… Temat stereotypów okazał się ważny, dlatego chór będzie dzielił się odkryciami z publicznością podczas koncertów.

W repertuarze pojawi się m.in. piosenka o wilku, który marzył, aby zagrać w bajce rolę pozytywnego bohatera (“Wilk Teodor”). Dzieci zaśpiewają też utwór o żółwiach, które chcą tańczyć rumbę i realizują swoje ambicje, mimo niesprzyjającej fizjonomii oraz “Małe dziewczynki” – piosenkę o stereotypowym ocenianiu zachowania chłopców i dziewcząt. 

 

Koncert w Izabelinie, którego scenariusz powstał na kształt bajki, poprowadzi Wilk Teodor. W tej roli wystąpi Bartosz Mazur – doświadczony aktor i instruktor teatralny. Uczyni to wydarzenie bardziej atrakcyjnym zwłaszcza dla najmłodszych widzów.

 

 

 

A kto nie dotrze do Izabelina, tego zapraszamy na pozostałe koncerty:

25.05.2019 g. 18:00, Stary Rynek w Poznaniu (Rodzinny Piknik Marzeń)

9.06.2019 g.13:00, Centrum Kultury w Izabelinie (ul. J. Matejki 21, Izabelin)

17.06.2019 g.18:00, Centrum Promocji Kultury (ul. Podskarbińska 2, Warszawa)

WSTĘP WOLNY

KONKURS PLASTYCZNY

W ramach projektu powstała także bajka pt. „Czy wilk się najeża, gdy spotka nietoperza?” autorstwa Katarzyny Kozłowskiej. Przedstawia ona losy wilka Teodora, bohatera jednej z piosenek chóru. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu ilustracji do wybranego fragmentu bajki. Każdy wie, jaki jest stereotypowy wizerunek wilka i trudno sobie wyobrazić inny jego obraz. Chyba że… przeczytacie bajkę i posłuchacie piosenki „Wilk Teodor” Chóru Dziecięcego MILLE VOCI.

Konkurs kierowany jest do dzieci w wieku 6-18 lat. Prace należy przesłać do dn. 20 maja 2019 na adres: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1” Jordanek”, ul. Kwatery Głównej 11, 04-294 Warszawa. Wręczenie nagród odbędzie się podczas koncertu w Centrum Kultury w Izabelinie (9.06.2019). 

Znajdź fundację na facebooku

Link do bajki 

Szczegóły w regulaminie

Chórzyści bardzo lubią wilka Teodora i chcą, aby inne dzieci także mogły się z nim zaprzyjaźnić. Zapraszają do udziału w konkursie i wspólnej zabawy!
Facebook Comments

Dodaj komentarz