Nowe parkingi, przystanki i budowa metra – 21 inwestycji ZTM

Na rok 2020 Zarząd Transportu zaplanował 21 zadań inwestycyjnych. Przeznaczy na nie ponad miliard zł. Najwięcej będzie kosztowała budowa metra. 

Zarząd Transportu Miejskiego realizuje w 2020 roku 21 zadań inwestycyjnych z łącznym budżetem ponad miliard zł. Największą część tej kwoty pochłonie budowa metra. Pozostałe inwestycje to wydatki ok. 67,3 mln zł.

Metro

Prace przy budowie metra trwają na Woli i Bemowie oraz Targówku. Prowadzone są też prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Budowa całej linii M2 ma zostać zakończona przed 2023 rokiem.

Na I linii metra, po północnej stronie stacji Pole Mokotowskie przygotowywana jest budowa wind  dla osób z niepełnosprawnościami. Trzy z nich połączą poziom ulicy z antresolą, a jedna antresolę z peronem. Planowana jest również inwestycja na stacji Racławicka. Winda zastąpi podnośnik łączyący chodnik z antresolą. Wyremontowane zostanie też zadaszenie nad wejściem do stacji metra Ratusz Arsenał, po stronie południowo-wschodniej.

Nowe parkingi

Trwa projektowanie parkingu Parkuj i Jedź Żerań PKP. Będzie tam co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Budowa  rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku.

Nowy parking P+R Jeziorki PKP pomieści 130 samochodów i 40 rowerów. Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. W 2020 roku powstanie projekt, a w przyszłym ruszy budowa.

Linia tramwajowa na Tarchomin

We współpracy ze spółką Tramwaje Warszawskie budowana jest linia tramwajowa na Tarchomin wraz z ulicą Światowida. ZTM otworzył już oferty w przetargu na koncepcję architektoniczno-budowlaną węzła przesiadkowego Winnica. Powstanie tam również parking P+R. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej węzła przesiadkowego Winnica wraz z pętlą autobusowo-tramwajową oraz parkingiem Parkuj i Jedź. 

Nowe i wyremontowane przystanki

Będzie ok. 10 nowych przystanków autobusowych. M.in. na ulicy Cieślewskich, Szwoleżerów czy Konstruktorskiej. Rozpocznie się też budowa nowoczesnej pętli autobusowej na Młynowie, która będzie przy skrzyżowaniu ulic J. Ostroroga i Wawrzyszewskiej. Zostaną wybudowane dwa perony dla czterech autobusów. 

Ok. 30 przystanków zostanie wyremontowanych, m. in. na ulicy Żwirki i Wigury, Dereniowej i Czerniakowskiej.

ZTM zrealizuje też dwa projekty inwestycyjne z budżetu partycypacyjnego. Będą to nowe wiaty przystankowe w Ursusie i na Pradze-Południe, na przystankach Konotopska 01, Rozłucka 02, Szpital Grochowski 02 (wraz ze zmianą lokalizacji przystanku), Łukowska 01 i Perkuna 02. 

informacja: ztm.waw,pl

 Facebook Comments