Obywatelki Armenii próbowały przemycić do Mediolanu prawie 90 tys. sztuk. papierosów

Mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Diuna – pies wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych udaremnili największą w tym roku próbę przemytu na Lotnisku im. F. Chopina.

Uwagę funkcjonariuszy zwróciły cztery obywatelki Armenii podróżujące do Mediolanu, które jak się okazało w bagażu podręcznym przewoziły handlowe ilości papierosów. W związku z tym, przeprowadzano również kontrolę 8 walizek należących do „turystek”, co dało zaskakujący efekt.

Znajdowało się w nich prawie 90 tys. sztuk. papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W celu zmylenia funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji, kobiety nie tylko ukryły papierosy m.in. w pudełkach po ciastkach, etui na laptopa, butach, kosmetyczkach oraz odzieży, ale również owinęły je w folię aluminiową. Działania miały na celu ukrycie towaru podczas prześwietlenia. Na nic jednak zdały się zabiegi podróżniczek, ponieważ w kontroli uczestniczył „czworonożny” funkcjonariusz – Diuna. Suczka bezbłędnie potwierdzała obecność wyrobów nikotynowych w bagażu.

Nielegalne papierosy zostały zajęte do sprawy karnej skarbowej. Kwota potencjalnych uszczupleń cła i podatków wynosi ponad 100 tys. zł. Podróżnym postawiono zarzut przemytu.

„Osoby, które przywożą z zagranicy lub wywożą za granicę towar bez jego przedstawienia organowi celnemu bądź bez zgłoszenia celnego, muszą liczyć się z karą grzywny albo z karą pozbawienia wolności, albo z wymierzeniem obu tych kar łącznie” – przypomina Radosław Borowski Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

 

Przed wyjazdem w podróż zagraniczną warto dowiedzieć się, jakie są limity towarów, które można przywieźć w bagażu osobistym oraz jakie przepisy celne i dewizowe obowiązują w Unii Europejskiej i krajach trzecich.

źródło: mazowieckie.kas.gov.pl
Facebook Comments

Dodaj komentarz