Od niedzieli pociągi II linii metra zaczną kursować nowym odcinkiem

W niedzielę, 15 września, pociągi II linii metra zaczną kursować nowym odcinkiem, wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. Pierwsze składy podziemnej kolei pojawią się na stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka wczesnym popołudniem. W tym dniu przejazdy linią M2 będą bezpłatne.

– Zgodnie z zapowiedziami niezwłocznie po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego uruchamiamy nowy odcinek warszawskiego metra. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać ze stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka już w niedzielę po południu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Uzyskanie pozwoleń na użytkowanie od służb wojewódzkich było elementem niezbędnym do uruchomienia wschodniego odcinka linii metra M2. W piątek, 13 września, dokumenty dotarły do stołecznego ratusza. Dzięki temu od najbliższej niedzieli pociągi będą mogły kursować już na pełnej trasie od Ronda Daszyńskiego do Trockiej. Z okazji uruchomienia nowego odcinka metra przejazdy linią M2 w niedzielę będą bezpłatne.

Nowy POP

Od niedzieli będzie można nie tylko dojechać metrem do stacji Trocka, ale także wybrać się tam do nowo otwartego Punktu Obsługi Pasażerów, który tego dnia będzie czynny w godzinach 10.00-16.00.

W niedzielę, oprócz standardowo działających POP-ów na Lotnisku Chopina, Dworcu Zachodnim i Centralnym, zapraszamy także do Punktu przy Dworcu Wileńskim (działa w godzinach 10.00 – 16.00).

Nowy POP na Trockiej jest najbardziej wysuniętym Punktem na wschód w prawobrzeżnej części Warszawy. Posiada cztery stanowiska do obsługi pasażerów, w tym jedno okienko do obsługi osób z niepełnosprawnościami i dwa stanowiska z pętlą induktofoniczną, umożliwiającą sprawniejszą obsługę osobom niedosłyszącym. Punkt znajduje się na głowicy wschodniej stacji metra. W pobliżu jest również winda, umożliwiająca osobom o ograniczonej mobilności łatwiejszy dostęp do Punktu Obsługi Pasażera.

269 z Bródna do nowych stacji metra

Autobusy nowej linii 269 wyjadą na ulice w niedzielę 15 września około godziny 11.00. Zapewnią mieszkańcom Bródna szybki dojazd do nowych stacji poziemnej kolejki – będą jeździły co 10 minut.

Autobusy pojadą trasą: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – Borzymowska – METRO TROCKA – Trocka – Pratulińska – Handlowa – M. Ossowskiego – METRO TARGÓWEK MIESZKANIOWY – M. Ossowskiego – Myszkowska – Barkocińska – Handlowa – Pratulińska – METRO TROCKA – Trocka – Borzymowska – Św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka – BRÓDNO-PODGRODZIE.

Docelowo, po otwarciu dla ruchu ul. Kołowej,  autobusy linii 269 będą obsługiwały trasę: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – Kołowa – M. Ossowskiego – METRO TARGÓWEK MIESZKANIOWY – M. Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska – Handlowa – Pratulińska – METRO TROCKA – Trocka – Borzymowska – św. Wincentego – Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka – BRÓDNO-PODGRODZIE.

Pozostałe zmiany w trasach autobusów zostaną wprowadzone w po kilkunastu dniach od uruchomienia nowego odcinka metra, tak aby wszyscy mieszkańcy zapoznali się z nowymi trasami i mogli jak najlepiej wykorzystać nowe połączenia. Z nowymi trasami można zapoznać się tutaj.

Uruchomieniu nowego odcinka będą towarzyszyły atrakcje przygotowane na parkingu przy wejściu na stację Targówek Mieszkaniowy (u zbiegu ul. M. Ossowskiego i Pratulińskiej). Od godz. 11.00 do 14.00 na warszawiaków czekać będą m.in. stoiska Zarządu Transportu Miejskiego i miejskich przewoźników, a także iluzjoniści i animatorzy.

Budowa wschodniego odcinka M2 od torów za stacją Dworzec Wileński do komory odstawczej za stacją Trocka zakończyła się 10 maja. Trwała blisko 38 miesięcy.  Kwota kontraktu to 1 066 741 483,79 zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

źródło: ztm.waw.plFacebook Comments

Dodaj komentarz