Podejrzewasz reumatyzm? Zbadaj się w Wojskowym Instytucie Medycznym

W wybranych przychodniach w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z krótszej ścieżki diagnostycznej pod kątem REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS. 

Program został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. W Polsce na RZS cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

Aby wziąć udział w programie należy udać się do jednej z poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) współpracujących z Wojskowym Instytutem Medycznym (WIM) lub innym realizatorem programu. Lista placówek POZ włączonych do projektu WIM dostępna jest pod linkiem – www.wim.mil.pl/rzs. 

Diagnostyka przesiewowa obejmuje dwie wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej:

  • na pierwszej wizycie wykonywane są badania układu ruchu i badania krwi,
  • na drugiej wizycie – weryfikacja wyników (nie później niż w ciągu dwóch tygodni); w przypadku podejrzenia RZS lekarz POZ wystawia skierowanie na wizytę w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki RZS prowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (szpital na Szaserów) w celu wykonania kompleksowych badań. Wizyta ta jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania.

Program kierowany jest do osób: 

  • w wieku od 18 do 67 lat,
  • odczuwających dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są spowodowane urazem,
  • których stawy były lub są obrzęknięte.

Więcej informacji o programie na stronie – www.wim.mil.pl/rzs. Facebook Comments

Dodaj komentarz