Podrobione kurtki

169 sztuk podrobionej odzieży znanej marki ujawnili mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi w walizkach podróżnych na warszawskim lotnisku.

Wytypowani do kontroli dwaj podróżni – obywatele Niemiec i Gruzji, przechodzili korytarzem zielonym przeznaczonym dla osób nie mających towarów do oclenia. Z pozoru łączył ich tylko lot z Tbilisi. Jednak po rewizji bagaży okazało się, że nie tylko, bowiem ich cztery walizki wypełnione były takim samym towarem, czyli wyłącznie kurtkami. Niska jakość i niedbałe wykonanie odzieży oraz brak opakowań i dokumentów zakupu, wzbudziły wątpliwości funkcjonariuszy co do ich oryginalności. Ponadto, zadeklarowana wartość określona od 12 do 15 USD za sztukę, znacząco odbiegała od faktycznej wartości oryginalnego towaru.

Ostatecznie, podróżni przyznali funkcjonariuszom celno-skarbowym rację i oświadczyli, że kurtki są podrobione. Powiadomieni o zdarzeniu przedstawiciele podmiotów będących właścicielami znaków towarowych potwierdzili, że odzież została nielegalnie opatrzona zastrzeżonymi znakami ich firm. W związku z tym, złożyli wnioski o ściganie i ukaranie sprawców.

„Funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymując podrobione towary, chronią nie tylko własność intelektualną ale również konsumentów, którym nieuczciwi sprzedawcy oferują podróbki, zamiast oryginałów. Wiele z tych nielegalnych towarów nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Produkowane bez kontroli jakości i nadzoru, mogą zawierać w swym składzie zagrażające zdrowiu ludzi substancje chemiczne” – przypomina Grzegorz Biczyk, Zastępca Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, nadzorujący pracę funkcjonariuszy celno-skarbowych na lotnisku Chopina.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kara za wprowadzanie do obrotu podrobionego towaru, wynosi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: mazowieckie.kas.gov.pl
Facebook Comments

Dodaj komentarz