Policja kontroluje osoby w kwarantannie

Coraz więcej osób w Polsce objętych jest kwarantanną. Niebawem, samolotami LOT-u, do kraju powróci kilkanaście tysięcy polskich obywateli. Wielu obecnie przekracza granice. Wszyscy będą poddani obowiązkowej kwarantannie. 

Odpowiedzialna kwarantanna to absolutne powstrzymanie się od wychodzenia z domu. Należy się także powstrzymać od przyjmowania gości.

Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Policja kontroluje przestrzeganie kwarantanny

Do kontrolowania miejsca pobytu osób poddanych kwarantannie została oddelegowana policja.Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.

Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu –  by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia – czytamy na stronie internetowej www.policja.pl.  

 Na stronie internetowej, policjanci pokazują, jak wygląda taka kontrola. 

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 marca. 

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł. 

Czy dostaniesz L4 na czas kwarantanny?

O tym już pisaliśmy tutaj. Decyzję o konieczności poddania się kwarantannie wydaje państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny.  Decyzja ta stanowi podstawę do wypłaty świadczeń.
Facebook Comments