Pozbądź się kopciucha

Na dofinansowanie wymiany starego kotła w 2020 r. warszawiacy złożyli blisko 800 wniosków. Nadal można się o nie ubiegać, nabór trwa.

Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

 O wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego można ubiegać się zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) mailowo, telefonicznie lub pocztą. Kontrola inwestycji również odbywa się w trybie zdalnym.

Można otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i  instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. 

 Środki mogą być też przyznane na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania, a także na wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Dla wniosków złożonych w 2020 r.,  dofinansowanie może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Oblicz ekodotację i złóż dokumenty

Zachęcamy również do skorzystania z internetowego kalkulatora dotacji, który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Formularz dotacji i więcej informacji o miejskim programie znajdują się na stronie zielona.um.warszawa.pl.

źródło i fot.: um.warszawa.plFacebook Comments