Przemycali prawie 2 kg kokainy w żołądkach

19 października na na warszawskim Lotnisku Chopina mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali„Połykaczy” kokainy. 31- i 32-letni obywatele Ukrainy, którzy przylecieli z Brazylii, narkotyki próbowali przemycić w żołądku.

Podróżni zostali skierowani ze strefy tranzytowej do kontroli celnej na przejście „towary do zgłoszenia” (tzw. czerwona linia).

Po prześwietleniu bagaży podręcznych należących do podróżnych za pomocą urządzenia rtg, dokonano ich przeszukania z wynikiem negatywnym. Następnie poddano podróżnych rewizji osobistej, które także zakończyły się negatywnie.

 

Zważywszy na kierunek trasy i zachowanie podróżnych, zostali oni poddani testom na obecność narkotyków w moczu, które dały jednoznacznie pozytywny wynik na obecność kokainy. Podjęto decyzję o przewiezieniu podróżnych do szpitala, celem przeprowadzenia badania lekarskiego na obecność narkotyków w organizmie. Wykonane w szpitalu badanie tomografii komputerowej przewodu pokarmowego potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy celno-skarbowych, że narkotyki przemycane są wewnątrz organizmu.

Witalij K.i Yevhen B. zostali zatrzymani w szpitalu, celem wydalenia narkotyków.

Przemycana w żołądku kokaina zapakowana była w 45 woreczków gumowych o łącznej wadze ponad 1,8 kg. Wewnątrz każdej znajdowało się około 40 g narkotyku.

„Czarnorynkowa wartość przemycanych narkotyków to blisko 600 tys. złotych. W detalu, z takiej ilości narkotyków przy założeniu 100% czystości, można by wyprodukować nawet 15 tys. „działek”, które nie trafią na nasze ulice” – powiedział Marcin Kopczyk Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Podróżni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za próbę przemytu takiej ilości narkotyków, podróżnym przemytnikom grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Przedmiotową sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Jest to kolejne w tym roku ujawnienie kokainy dokonane przez funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji na warszawskim lotnisku. W styczniu mazowieccy funkcjonariusze zatrzymali podróżną, obywatelkę Wenezueli, która przyleciała z Brazylii, usiłującą przemycić w żołądku 0,75 kg kokainy. 

źródło: mazowieckie.kas.gov.plFacebook Comments

Dodaj komentarz