Rozliczasz PIT w Warszawie?

Nie wszyscy mieszkańcy Warszawy zameldowani w innych miejscowościach, ale pracujący i mieszkający w Warszawie wiedzą, jak wiele korzyści i dla nich i dla miasta przynosi rozliczanie PIT w stolicy.

Dochody z PIT są bardzo ważne dla rozwoju miasta – to 1/3 całego budżetu. Te pieniądze wracają do nas w postaci nowych dróg i ścieżek rowerowych, inwestycji związanych z zielenią oraz walką ze smogiem. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne. Warto płacić podatki w Warszawie, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby te podatki płacili właśnie tutaj – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 Podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. W 2019 r. do budżetu miasta z tego tytułu wpłynęło 6,3 mld zł, a średnio od każdego podatnika trafia ponad 4,6 tys. zł.

Kampanie zachęcające do rozliczania PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. Dzięki temu w 2019 r. Warszawa zyskała blisko 40 tysięcy nowych podatników. W ubiegłym roku było to łącznie 1 mln 379 tys. 536 osób.

Rozliczenie PIT jest proste

Urząd skarbowy, tak jak i w zeszłym roku, automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Swój PIT można znaleźć na portalu podatkowym: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Można skorzystać z tego rozwiązania lub samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Należy to zrobić do 30 kwietnia 2020 r.

W przypadku korzystania z „Twój e-PIT”, istotne  jest, aby w rubryce „adres” widniał adres zamieszkania w Warszawie. Jeśli jest tam inny adres (zameldowania) można dokonać korekty. W przypadku papierowego PIT-u, warszawski adres zamieszkania należy wpisać na pierwszej stronie w części B.

Dlaczego PIT w stolicy?

Dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie miasto oferuje: tańsze bilety długookresowe w dwóch strefach,  zniżki w ramach programu  Karta warszawiaka, a także łatwiejszy dostęp do miejskich żłobków i przedszkoli.

Kartę Warszawiaka można uzyskać, wgrywając na Warszawską kartę miejską, Kartę ucznia czy elektroniczną legitymację studencką,  uprawnienia (e-hologram). 

 Z kart korzysta ok. 380 tys. mieszkanek i mieszkańców stolicy.

Na posiadaczy kart czeka już blisko 320 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe.

Można m.in. otrzymać zniżki na kurs językowy, korzystać z różnorodnej oferty sportowej i kulturalnej, założyć instalację fotowoltaiczną, zaprojektować ogródek, naprawić rower, wziąć udział w zajęciach z programowania robotów, skorzystać z fizjoterapii, kupić lub wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji. Pełny katalog ofert dostępny jest tutaj.

źródło: um.warszawa.pl
Facebook Comments