w ostatnim czasie, głównie na terenie województwa łódzkiego, pojawia się narkotyk,  sprzedawany przez dilerów w woreczkach strunowych, bez etykiety. Działa silnie na ośrodkowy układ nerwowy (odurzenie) może powodować zatrucie, a nawet zgon.

 Zdj. Woreczek strunowy, bez etykiety z zawartością plastycznej substancji – hasan. (źródło: GIS)

W obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie
4F-MDMB-BINACA. Już w małym stężeniu działa on na receptory kannabinoidowe, silniej od Δ9-THC – składnika marihuany. Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.

W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy:

  1. Zadbać o własne bezpieczeństwo.
  2. Wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112).
  3. W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

źródło: gis.gov.pl