Warszawa polską stolicą mody! Czy może się równać z Paryżem i Mediolanem?

Warszawa zwyciężyła w modowym rankingu dziesięciu największych polskich miast stworzonym przez Galerię Marek. Stolica była niemal bezkonkurencyjna – wszystko dzięki obfitemu kalendarzowi prestiżowych modowych imprez, ogromnej ofercie salonów i butików oraz tworzącym tu popularnym projektantom.

W poszukiwaniu polskiej stolicy mody Galeria Marek przyjrzała się m.in. najważniejszym modowym wydarzeniom i imprezom, oryginalnym butikom i showroomom, szkołom i uczelniom modowym oraz lokalnym projektantom. W sześciu kategoriach Warszawa zdobyła 117 punktów, zajmując pierwsze miejsce – przed Krakowem i Wrocławiem.

Stolica bije na głowę pozostałe miasta przede wszystkim pod względem modowych eventów: pokazów, targów mody, spotkań i warsztatów. W okresie uwzględnionym przez autorów zestawienia odbyły się tu aż 44 większe wydarzenia. To prawie trzy razy więcej niż drugi w tej kategorii Wrocław!

–Warszawa, podobnie jak większość stolic, jest pierwszym punktem, w którym otwierają się sklepy najważniejszych marek. Tu też znajduje się większość instytucji związanych z modą, jak redakcje magazynów czy showroomy– komentuje wyniki zestawienia Harel, fashionistka współpracująca z Vogue oraz magazynem Lounge.

Warszawa przegrywa jednak z Krakowem i Poznaniem pod względem oferty edukacyjnej dla przyszłych projektantów. Choć w stolicy działa prestiżowa Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, w pozostałych dwóch miastach modowych szkół i uczelni jest nieco więcej.

Modowy ranking polskich miast oraz szczegółowe wyniki dla Warszawy znajdują się na blogu Galerii Marek:https://galeriamarek.pl/blog/modowy-ranking-miast/warszawa
Facebook Comments

Dodaj komentarz