Wolontariusze z UW wydrukowali 10 tys. przyłbic

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW w akcji „Materiały dla Medyków” wydrukowali na drukarkach 3D 10 tys. przyłbic ochronnych. Zostały one przekazane ponad 200 instytucjom medycznym z całej Polski.

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW od połowy marca realizowali akcję „Materiały dla Medyków”  od połowy marca.

– Powodem rozpoczęcia inicjatywy była realna potrzeba doposażenia medyków w niezbędne środki ochrony zdrowia, bez których ich heroiczna praca byłaby niebezpieczna. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę – komentuje prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia.

Łącznie wydrukowano 10 330 przyłbic na 20 drukarkach 3D. Projekt rozwijał się bardzo dynamicznie. Zespół rozpoczynał produkcję od kilkudziesięciu sztuk drukowanych w ciągu doby. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz wsparciu kilkunastu partnerów i blisko 200 darczyńców, w ciągu kliku tygodni możliwe było zwiększenie produkcji do 320 sztuk dziennie.

Akcję wsparły takie firmy jak: Aviva, Lenovo Polska, InPost, Uber, Grupa Pracuj, Wallstory, Domino’s Pizza, Mitsubishi Chemical Performance Polymers (MCPP), Danje Polymer. Projekt można było wspierać także indywidualnie: poprzez zakup materiałów do produkcji lub przekazanie środków pieniężnych.
Obdarowane instytucje

Materiały zostały przekazane bezpłatnie 200 placówkom medycznym w całej Polsce, w tym szpitalom i szpitalnym oddziałom ratunkowym, przychodniom oraz domom pomocy społecznej.

– Jestem niesłychanie dumny zarówno z całej naszej drużyny, jak i z osiągniętych rezultatów. Największą satysfakcję i poczucie dobrze wykonanej pracy sprawia nam niesamowity odzew ze strony medyków, który cały czas dostajemy – mówi Mihai Suster, student Wydziału Fizyki UW, jeden z głównych organizatorów akcji.

Projekt realizowany był w działającej na Wydziale Fizyki pracowni Makerspace@UW,  ale w przedsięwzięcie zaangażowana była cała społeczność Wydziału. Zespół tworzyło 42 wolontariuszy – pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego.

– To były intensywnie spędzone dwa miesiące. Świetnie było popracować w tak szczytnym celu i poznać tylu niesamowitych ludzi. Praca w tej drużynie wiele mnie nauczyła – podsumowuje Katarzyna Polak,  studentka Wydziału Fizyki.

Przedsięwzięcie wspierały także inne osoby i jednostki z Uniwersytetu Warszawskiego, w tym Instytut Archeologii UW, Inkubator UW oraz Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji o produkcji przyłbic znajduje się na stronie projektu pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl   oraz  https://www.facebook.com/fizykaUW/Facebook Comments