3 mln zł na szczepienia przeciwko meningokokom

Meningokoki typu B są bardzo niebezpieczne, a inwazyjna choroba meningokokowa obejmująca zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę), rozwija się bardzo szybko. Szczepienie dzieci przeciwko meningokokom, nie jest szczepieniem obowiązkowym, ale tylko zalecanym. Jest więc pełnopłatne. Dzieciom podaje się  2-4 dawki, a każda kosztuje kilkaset złotych.

Mimo wysokich kosztów, wielu rodziców decyduje się zaszczepić swoje pociechy. Szczególnie po zeszłorocznych doniesieniach medialnych o śmierci dwuletniej Wiktorii. Zachęcają do tego również lekarze, którzy twierdzą, że skoro jest 500+, to można część z tych pieniędzy przeznaczyć na bezpieczeństwo dziecka.  

Mieszkańcy Mazowsza już niedługo nie będą mieli dylematu, bo samorząd województwa mazowieckiego planuje przeznaczyć na sfinansowanie szczepień 3 mln zł. Na Mazowszu będzie opracowany i wdrożony 3-letni program szczepień przeciwko meningokokom serogrupy B dla dzieci do 3. r.ż.

– Szczepienia są zalecane, ale nie są refundowane przez NFZ. Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego my, jako samorząd województwa, chcemy je sfinansować. Program jest na etapie opracowywania. Po wydaniu pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii przez prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji będziemy mogli go wdrażać. Kiedy to nastąpi? Być może już w drugiej połowie bieżącego roku – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

źródło: mazovia.plFacebook Comments