Chcesz rzucić papierosy? Światowy dzień rzucania palenia to doskonała okazja

Wraz z dymem tytoniowym palacz wchłania 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi. Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed pięćdziesiątką to choroby, które występują prawie wyłącznie u palaczy.

Dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy) i może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.

Nie każdy potrafi sobie  poradzić  sam z rzucaniem palenia.

Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108. Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15.  Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godzinach 9-00 – 15.00 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.

Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.Facebook Comments

Dodaj komentarz