Ewakuacja na lotnisku – ktoś pozostawił bez opieki futerał z gitarą

Pozostawiony bez opieki futerał z gitarą był przyczyną wczorajszej ewakuacji ok. 300 osób z terminala warszawskiego lotniska Chopina. 

Ustalono, że właściciel bagażu jest w samolocie, który właśnie odlatuje do Chin. Funkcjonariusze Straży Granicznej wyznaczyli strefę zagrożenia i zawnioskowali o ewakuację osób tam przebywających.

Po przybyciu służb ratunkowych przystąpiono do rozpoznania minersko-pirotechnicznego pozostawionego bagażu przy użyciu robota, urządzenia RTG, psa wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych i broni oraz sprawdzono manualnie.

W futerale znajdowała się gitara elektryczna. Całość została przekazana do biura rzeczy znalezionych i zastrzeżona do dyspozycji SG. 

 

SG przypomina

Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby lotniskowe, jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się ze wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, takich jak: wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, ewakuacja portu i rozpoznanie pirotechniczne danego bagażu. Procedury te są czasochłonne i mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów. Aby do nich nie dochodziło należy przede wszystkim unikać pośpiechu oraz wykonywania czynności powodujących utrudnienia, takich jak pozostawianie nadbagażu w dowolnym miejscu po przepakowaniu bagażu właściwego. Nie należy również brać od nieznajomych osób pakunków i bagażu o nieznanej zawartości. Jeśli spotkamy się z podobną propozycją, powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe. Za pozostawienie bagażu bez opieki grożą sankcje w postaci mandatu karnego.Facebook Comments

Dodaj komentarz