Obelisk upamiętni bitwę na przedpolach stolicy

Pomnik upamiętniający zwycięską bitwę na przedpolach stolicy w 1920 roku ma stanąć w rejonie placu Na Rozdrożu. Konkurs na projekt pomnika wygrał Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa.

 Nagrodzona praca to obelisk na planie kwadratu. Z napisem u wierzchołka „1920”. Pomnik posadowiony jest na okrągłym placu otoczonym elementami, na których będą umieszczone informacje o bitwie. Została zachowana funkcja fontanny oraz zieleń. 

Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej. Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji – uzasadnienie wyboru odczytała Marlena Happach, przewodnicząca sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Drugie miejsce zostało przyznane pracy Karola Badyny z Krakowa (40 tys. zł).  

Jury nie wybrało III miejsca. Oprócz I i II miejsca przyznano dwa wyróżnienia pierwszego stopnia (po 5 tys. zł) i dwa wyróżnienia honorowe.

Przyznano dwa wyróżnienia I stopnia: dla pracy Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i  Mateusza Trojanowskiego z Warszawy.

Wyróżnienia honorowe przyznano: Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastyczna, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.

Prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej od 2 do 6 marca w pawilonie Zodiak, pasaż Wiecha. Na dyskusję zapraszamy we wtorek  3 marca, o godz. 18.00

źródło: um.warszawa.plFacebook Comments