Oszuści udawali głuchoniemych

Policjanci z Komisariatu Policji Metra Warszawskiego zatrzymali obywatela Rumunii, który podczas fałszywej zbiórki na rzecz osób niepełnosprawnych próbował wyłudzać pieniądze. Mężczyzna, udając osobę głuchoniemą, przekonywał przechodniów, żeby wspierali finansowo reprezentowane przez niego stowarzyszenie. W rzeczywistości nieistniejącą instytucję.
22-letni obywatel Rumunii nie posiadał pozwolenia na zbiórkę pieniędzy, miał natomiast przy sobie kartkę z wykazem kilku osób wpłacających kwotę 100 złotych wraz z ich podpisami. Na kartce widniał napis: „Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Chcemy stworzyć narodowe Centrum Pomocy”. Funkcjonariuszom szybko udało się ustalić, że taka instytucja w ogóle nie istnieje, zbiórka prowadzona jest nielegalnie, a mężczyzna udaje osobę głuchoniemą.
 
Dlatego apelujemy, aby zachować czujność w kontakcie z osobami prowadzącymi zbiórki podpisów czy pieniędzy. Szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy takie nielegalne działania mogą się nasilić. W razie podejrzeń, że ktoś próbuje wyłudzić od nas dane osobowe, numery kont bankowych czy gotówkę należy zwrócić się o pomoc pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. Zachęcamy również do korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

źródło: policja.pl
Facebook Comments

Dodaj komentarz