Ponad 1,4 mld zł z RPO dla Warszawy

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na Mazowszu podpisano umowy na realizację już blisko 2,7 tys. projektów. 

Z początkowej puli 8,9 mld zł zarząd województwa rozdysponował już 66 proc. Dopłaty z mazowieckiego RPO o łącznej wartości blisko 6 mld zł pomogły wystartować 2649 projektom – więcej inwestycji z unijnych funduszy realizują jedynie województwa: dolnośląskie, śląskie, lubelskie i małopolskie. Dotacjom przyznawanym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w nowym raporcie przyjrzał się iKalkulator.pl, serwis porównujący produkty finansowe.

Na Mazowszu najwięcej pieniędzy (838 mln zł) przyznano projektom związanym z ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza oraz rozwojowi mobilności miejskiej. Jednym z największych beneficjentów w regionie są Koleje Mazowieckie, które na modernizację taboru oraz zakup sześciu nowych składów otrzymały z RPO łącznie 224 mln zł.

Jak podkreślają autorzy raportu, niemal co czwarta złotówka z wykorzystanej do tej pory puli trafiła do Warszawy. Łączna kwota dofinansowań przyznanych w stolicy wynosi dziś nieco ponad 1,4 mld zł. Najwyższą pojedynczą dotację przyznano zaś Politechnice Warszawskiej: dzięki 82,5 mln zł z unijnych funduszy uczelnia wybuduje Kampus Nowych Technologii, czyli największy w Europie living lab. 

 

iKalkulator.pl zwraca też uwagę na przedsięwzięcia w mniejszych mazowieckich miejscowościach. W powiecie lipskim dzięki unijnym dotacjom remontu doczekał się XVII-wieczny zespół klasztorny oo. Reformatów w Solcu nad Wisłą, a gmina Ciepielów pozyskała 300 tys. zł na otwarcie nowego przedszkola.

Więcej informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa mazowieckiego znajduje się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/dotacje-unijne-mazowieckie/ 
Facebook Comments

Dodaj komentarz