Praga-Południe: dzielnica z klimatem

Praga-Południe jest jedną z najbardziej znanych dzielnic Warszawy poza granicami tego miasta. Jednocześnie to również miejsce, wokół którego narosło wiele mitów i stereotypów. Niby wiadomo, że dzielnica znacznie się zmieniła od słynnych lat 90-tych, kiedy to kojarzona była głównie ze Stadionem Dziesięciolecia i największym na kontynencie Jarmarkiem Europa. Jednak wiele osób nadal jest przeświadczonych o prawdziwości wszystkiego, co mówi się na temat Pragi-Południe. Jaka jest prawda? RynekPierwotny.pl postanowił zbadać, jak się żyje w tej dzielnicy!
Praga-Południe na tle innych warszawskich dzielnic

Obszar ten wyróżnia się znaczną różnorodnością zabudowy. Ponadto poszczególne miejsca na Pradze-Południe różnie są kojarzone. Dlatego trudno jest określić jednoznacznie charakter dzielnicy. Obecnie, mimo że położona po prawej stronie Wisły, zyskuje w oczach mieszkańców stolicy. Buduje się tu wiele mieszkań, powstają nowe obiekty kulturalne i rozrywkowe, ale również inicjatywy społeczne. W przeciwieństwie do Bemowa czy Żoliborza ma się wrażenie, że Praga-Południe wciąż się kształtuje i dlatego trudno określić ją jednym słowem – czy to dzielnica typowo mieszkaniowa, czy może biznesowa, czy rozrywkowa. Istnieją tu bowiem obszary o różnym charakterze. Do popularnych miejsc należy np. Poniatówka – plaża miejska, na której można legalnie pić alkohol. To jeden z niewielu takich obszarów w Warszawie. Zaraz obok znajdują się siedziby firm i mieszkania. Na Pradze-Południe mieszkają wszyscy – Polacy i obcokrajowcy, przyjezdni i lokalni, rodziny, studenci, samotni, emeryci… Dzielnica zostawia w tyle swoje PRL-owskie korzenie, pozwalając je oglądać przede wszystkim w muzeach. Na ulicach dostrzec można już nieco inną jakość życia.

Stereotypy o Pradze-Południe

Wokół dzielnicy narosło wiele stereotypów, wśród których najpopularniejsze związane są z brakiem bezpieczeństwa. Postanowiliśmy zweryfikować ten mit. Jak jest obecnie?

Czy stereotyp “Praga-Południe to najbardziej niebezpieczna dzielnica Warszawy” nadal jest aktualny?

Przeczytaj cały artykuł 
Facebook Comments

Dodaj komentarz