Strażnicy miejscy po raz dziewiąty podarują osobom bezdomnym świąteczne paczki

Nie wszyscy w Wigilię zasiądą do uroczystej kolacji, nie wszyscy będą mieli okazję dzielić ten czas z rodziną, nie wszyscy też otrzymają choćby skromny upominek od bliskiej osoby… Do takich ludzi – bezdomnych, ubogich i samotnych – już wkrótce wyruszą strażnicy miejscy, którzy, oprócz obecności i dobrego słowa, podarują im paczki, w których znajdą się m. in. produkty spożywcze oraz środki czystości, higieny osobistej oraz ciepła odzież. Funkcjonariusze podzielą się również z osobami bezdomnymi opłatkiem. I to właśnie często ten moment jest tym najbardziej wyczekiwanym i wzruszającym… „Paczka dla bezdomnych”. To już dziewiąty raz, kiedy strażnicy miejscy w okresie przedświątecznym szczególnie pamiętają o tych najbardziej potrzebujących.

Pustostany, węzły cieplne, altanki, szałasy i inne miejsca, które są stałym lub tymczasowym schronieniem dla osób bezdomnych – tu między innymi dotrą strażnicy miejscy ze świątecznymi paczkami. Wymienione miejsca są dobrze znane warszawskim strażnikom – funkcjonariusze w ciągu całego roku odwiedzają je regularnie (docierają tam m.in. z ciepłymi posiłkami oraz z pomocą medyczną) kontrole miejsc tzw. niemieszkalnych nasilają się w okresie zimowym. W paczkach osoby potrzebujące znajdą m.in. kawę, herbatę, konserwy, słodycze czy środki higieny osobistej.

Do połowy grudnia pracownicy straży miejskiej zbierali odzież, żywność i produkty chemii gospodarczej. Przedświąteczną akcję wsparła sieć sklepów Biedronka oraz firma Procter&Gamble. Teraz przez kilka dni (od 20 grudnia) strażnicy będą rozwozić przygotowane paczki do dobrze znanych im miejsc. Podarunki otrzyma w sumie kilkaset osób. Akcja obejmie wszystkie warszawskie dzielnice.

Pomoc udzielana przez Straż Miejską m.st. Warszawy trwa cały rok i nie ogranicza się wyłącznie do doraźnych kontroli.

Funkcjonariusze przed nastaniem zimy informują osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęcają do korzystania z pomocy instytucjonalnej. Ponadto w ramach wspólnej akcji Straży Miejskiej i Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego” trwa współpraca z jadłodajniami, z których strażnicy pobierają ciepłe posiłki i dowożą je osobom bezdomnym, które mają trudności z dotarciem do jadłodajni. Od września 2017 r. skutecznie realizowany jest projekt „Uliczny Patrol Medyczny”. To akcja Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Caritas Polska i przychodni „Lekarze Nadziei”. Ma ona na celu niesienie objazdowej pomocy medycznej osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie.

Strażnicy doskonale znają miejsca przebywania osób bezdomnych, dlatego też są wsparciem dla instytucji zajmujących się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym. Straż Miejska, pomagając osobom bezdomnym, współpracuje z szeregiem organizacji pozarządowych i instytucjami administracji rządowej oraz samorządowej, w tym z pracownikami socjalnymi.

 

Pomoc osobom bezdomnym to nie tylko obowiązki wynikające z realizowanych zadań służbowych – często strażników i bezdomnych łączą osobiste relacje i wydarzenia. Bywa, że funkcjonariusze tak mocno angażują się w to, co robią i zżywają się z ludźmi, którym pomagają, że również w swoim wolnym czasie robią wiele, by bezdomnym żyło się lepiej – przykładowo wśród współpracowników czy znajomych organizują zbiórki ciepłych ubrań.

W ubiegłym roku strażnicy miejscy udzielili pomocy osobom bezdomnym w 19 235 przypadkach.

Każdego dnia mijamy pustostany, dworce, skwery, parki, a tam ludzi, którzy czekają na pomoc. Nie przechodź obojętnie obok osób bezdomnych czy leżących. Zareaguj! Numer do straży miejskiej to 986.Facebook Comments

Dodaj komentarz