Teatr na Straży zaprasza dzieci na spektakl

We wtorek 10.12.2019 zapraszamy do Domu Kultury „Kadr” (ul. Rzymowskiego 32) na uroczystą premierę spektaklu edukacyjnego „Florka, która pogodziła serce z rozumem”. Start o godzinie 11:00! Spektakl przeznaczony jest dla uczniów III klasy szkoły podstawowej.

Florka, która pogodziła serce z rozumem” to trzecie z serii realizowanych przez Teatr na Straży przedstawień, opowiadających o przygodach dziewczynki – tytułowej Florki. Tym razem strażnicy-aktorzy podejmują temat przemocy rówieśniczej. Spektakl przeznaczony jest dla uczniów III klasy szkoły podstawowej.

We wcześniejszych odsłonach cyklu – „Florka w sieci” i „O Florce, która chciała zostać piłkarzem” – poruszane były tematy zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież w Internecie oraz kontaktów z osobami nieznajomymi.

Przedstawienia istniejącego już od 7 lat Teatru na Straży realizowane są od początku do końca przez, na co dzień prowadzących zajęcia edukacyjne z dziećmi w stołecznych szkołach i placówkach edukacyjnych, strażników z Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Nierzadko posiadających wykształcenie pedagogiczne.

To strażnicy wymyślają fabułę, projektują scenografię, kostiumy. Sami tworzą dekoracje i szyją stroje dla postaci. Ostateczna wersja zarysowanego wstępnie scenariusza powstaje natomiast w trakcie samego przedstawienia. Spektakl realizowany jest metodą interaktywną. Po odegraniu pojedynczych epizodów aktorzy zastygają w tzw. „stopklatkach”, dając widzom możliwość zadecydowania o dalszych losach bohaterów, w prowadzonej wspólnie dyskusji.

Nad przygotowaniem aktorskim i metodycznym czuwa Stanisław Dembski – reżyser i pedagog teatralny dzieci i młodzieży.

Widownią uroczystej premiery, oprócz uczniów ze szkół, które zgłosiły wcześniej chęć uczestnictwa w imprezie, będą też zaproszeni goście. Wśród nich m.in: dyrekcja Biura Edukacji Urzędu Miasta, burmistrzowie dzielnic, przedstawiciele wydziałów oświaty i spraw społecznych, dyrektorzy domów kultury, komendanci zaprzyjaźnionych straży miejskich i gminnych, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, a także instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Po zakończeniu przedstawienia będzie możliwość rozmowy z jego twórcami i aktorami.

= = = = =

Spektakle Teatru na Straży organizowane są (bezpłatnie) w szkołach, domach kultury oraz na scenach w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, a także w szpitalach dziecięcych – po uzgodnieniu terminu z Referatem Profilaktyki.

Opis spektaklu:

Florka, która pogodziła serce z rozumem”

Czas trwania: ok. 60 minut

Serce czy rozum? Czy ulec naciskom grupy, czy postąpić według własnych przekonań? Kto może pomóc w trudnej sytuacji? Czy przemoc może zaistnieć bez użycia siły fizycznej?

Na tego typu pytania oraz wątpliwości odpowie Florka, jej koleżanki i koledzy – z udziałem widzów. Spektakl jest prowadzony interaktywnie. Po odegraniu kolejnych epizodów aktorzy zastygają w tzw. „stopklatkach”, by przyjrzeć się bliżej problemowej sytuacji, poddając ją ocenie widowni. Spektakl jest przeznaczony dla uczniów III klasy szkoły podstawowej.Facebook Comments

Dodaj komentarz