Tylko siedem niedziel handlowych w roku

Od 1 marca 2018 roku stopniowo ograniczany jest handel w niedziele. W przyszłym, 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych.  

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Agencje badawcze SW Research i Danae przeprowadziły badania na ten temat i podkreślają, że ustawa inaczej oceniana jest przez przedsiębiorców, inaczej przez pracowników handlu, a jeszcze inaczej przez konsumentów.

Przedsiębiorcy  uznali, że w efekcie wprowadzenia i zwiększenia liczby niedziel wolnych od handlu najbardziej poszkodowani zostali najemcy mniejszych stoisk/wysp/lokali gastronomicznych w centrach handlowych. galerie w soboty, to często ich wizyty przebiegają bardziej pospiesznie niż to miało miejsce wcześniej w niedziele. Bo wprawdzie klienci przychodzą do galerii handlowych w soboty, ale przychodzą w konkretnym celu, aby szybko zrobić zakupy spożywcze na weekend i nie korzystają już tak chętnie z dodatkowych zakupów czy konsumpcji, tak jak to było w niedziele.

Ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że każdy powinien mieć możliwość pracy w niedzielę, w tym 47 proc. twierdzi, że nie powinno być w tym zakresie żadnych ograniczeń.

 


Facebook Comments

Dodaj komentarz