Warszawa najbardziej przyjaznym rodzinom miastem w Polsce

Najlepiej rozwinięta baza publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek oraz wysokie średnie zarobki sprawiły, że tytuł najlepszego miasta dla rodzin z dziećmi powędrował do Warszawy. 
Perspektywom dla rodzin w swoim nowym rankingu przyjrzał się portal iKalkulator.pl. Autorzy zestawienia porównali dziesięć największych miast w Polsce, przyglądając się m.in. kosztom życia, średnim zarobkom, dostępności publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek oraz kwestiom związanym z bezpieczeństwem. 

Warszawa zdobyła 1. miejsce, wyprzedzając Poznań i Gdańsk. Swój dobry wynik stolica zawdzięcza przede wszystkim dużej liczbie publicznych żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych – najwyżej punktowanej kategorii rankingu. O pozycji zadecydowały również ważne z perspektywy rodziców wysokie średnie zarobki (6 059 zł brutto, niemal 1 tys. zł więcej od średniej krajowej) oraz jeden z najwyższych w kraju poziomów zatrudnienia. 

Stolica okazała się też jednym z najbezpieczniejszych miast w kraju. „Spośród mieszkańców największych miast to właśnie warszawiacy najczęściej deklarują, że w swojej okolicy czują się bezpiecznie” – piszą autorzy rankingu. 

Łącznie w dziesięciu kategoriach zestawienia Warszawa zdobyła 83 punkty. Ten wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie wysokie koszty życia w stolicy. Ceny zakupu oraz najmu mieszkania są tu zdecydowanie najwyższe w kraju. Domowy budżet uszczuplą też wydatki na rozrywkę, choć autorzy rankingu podkreślają, że stolica zapewnia szereg zniżek posiadaczom Karty Młodego Warszawiaka. 

Szczegółowe wyniki rankingu miast najbardziej przyjaznym rodzinom znajdują się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/ranking-miast-przyjaznych-rodzinom-2019-warszawa/
Facebook Comments

Dodaj komentarz