WSZYSTKIE taryfy już zatwierdzone, będą podwyżki cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji energetyki zakończył ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku i zatwierdził taryfę PGE Obrót. Tym samym zatwierdzone zostały już taryfy wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu. W 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. 

Operator Systemu Dystrybucyjnego/
Sprzedawca z urzędu
Wzrost rachunku
średnio w grupie G11
(łącznie sprzedaż
i dystrybucja)
 

%

Wzrost rachunku
średnio w grupie G11
(łącznie sprzedaż
i dystrybucja)
 

zł/miesiąc

ENEA Operator / ENEA 12,2 8,3
Energa Operator / ENERGA Obrót 11,3 8,6
PGE Dystrybucja / PGE Obrót 10,5 – 11,0 7,8 – 8,0
Tauron Dystrybucja / Tauron Sprzedaż 11,4 – 12,9 7,8 – 8,6

Zestawienia zmiany miesięcznych płatności dla gospodarstw domowych w 2020 r. – odpowiada rocznemu zużyciu energii przez przeciętną 3 osobowa rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym; średnie zużycie w grupie G11 w Polsce wynosi 1773 kWh). 

Każdy z tych sprzedawców może wprowadzić nowe stawki opłat za energię najwcześniej po 14 dniach od ich opublikowania przez regulatora. Oznacza to, że Tauron Sprzedaż mógł wprowadzić podwyżki od 1 stycznia br., Energa Obrót i Enea od 14 stycznia br., a PGE Obrót od 18 stycznia br. Jednocześnie, nowe taryfy będą obowiązywały w terminach wnioskowanych przez przedsiębiorstwa: dla Enei i PGE Obrót – do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron  Sprzedaż – do końca 2020 roku.

Taryfy zatwierdzane przez regulatora określają poziom cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które nie korzystają z ofert wolnorynkowych. W Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych. Pozostałe 2 miliony gospodarstw domowych to klienci innych spółek (np. innogy Polska, Tauron Sprzedaż GZE), dla których Prezes URE nie zatwierdza taryf. Oferty ponad dwudziestu spółek działających w całej Polsce można porównać korzystając z zestawienia udostępnianego przez URE.

Łącznie ponad 35 proc. gospodarstw domowych korzysta już z wolnorynkowych ofert sprzedawców energii.

WięcejFacebook Comments

Dodaj komentarz