Zachorujesz na wyjeździe? Pomoc uzyskasz u miejscowego lekarza

Na pewno wielu mieszkańców Warszawy już szykuje się na feryjne wyjazdy. Pakujemy narty, deski, łyżwy i  wyruszamy w góry w Polsce i za granicą. Uprawienie zimowych sportów jest przyjemne, ale czasem mogą nam popsuć humor niespodziewane wypadki: łamana noga, ręka, zwichnięty staw, grypa lub przeziebienie. W takiej sytuacji szukamy pomocy medycznej. 

NFZ na swojej stronie internetowej informuje, gdzie można znaleźć pomoc w razie nagłej choroby i wskazuje, że przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możesz skorzystać z kilku form opieki medycznej:

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujesz pomocy lekarza i przebywasz na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju możesz zgłosić się do przychodni działającej w miejscu Twojego pobytu.
  • Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest w godzinach 18.00 – 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia koniecznie udaj się po pomoc do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić Ci porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.
  • Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć – skorzystaj z nich w razie nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. 
  • Pogotowie ratunkowe – w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych wezwij zespół ratownictwa medycznego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jeśli natomiast wybierasz się za granicę (do  państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), pamiętaj o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ. Karta ta przyda się w przypadku konieczności  skorzystać z pomocy lekarskiej. Będziesz mógł wtedy bezpłatnie korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Natomiast za leczenie prywatne trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Facebook Comments

Dodaj komentarz