Zadbaj o swojego czworonoga i bezpłatnie go zaczipuj

Stolica dba o warszawskie czworonogi.  Każdy mieszkaniec miasta może bezpłatnie zaczipować swojego pupila, poddać go sterylizacji lub kastracji.

Z miejskiego programu bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia można skorzystać w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Lista klinik dostępna jest tutaj. Akcja trwa do 31 grudnia 2020 r. (lub do wyczerpania środków finansowych).

Aby skorzystać z dofinansowania, należy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Zwierzę musi mieć ukończony 12 tydzień życia, a psy być zaszczepione przeciw wściekliźnie. Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL.

Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku odnalezienia zgubionego psa lub kota funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. W urządzenia wyposażone jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz większość lecznic weterynaryjnych.W latach 2007-2019 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 100 839 psów i kotów.

Sterylizacja i kastracja

Warszawa pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu sterylizacji bądź kastracji, pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. Właściciel czworonoga  w leczniczy musi okazać dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa i potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, w przypadku psa. Lista z adresami klinik weterynaryjnych współpracujących z miastem dostępna tutaj.

W latach 2012-2019 sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 13 410 psów i kotów.

Więcej informacji
Facebook Comments