Zdejmij odblask z choinki

Już w poniedziałek 3. grudnia, w ponad 30 punktach Warszawy staną choinki obwieszone po czubek odblaskami. Rusza akcja Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Każdy będzie mógł zerwać oblask i świecić blaskiem!
Pierwsza choinka stanie przed  główną siedzibą Straży Miejskiej przy ulicy Młynarskiej 43/45, o godzinie 10:00. Świąteczne drzewko przystroją czwartoklasiści jednej z warszawskich szkół. Choinki wystawią też wszystkie Urzędy Dzielnic oraz liczne instytucje, które zaangażowały się w akcję.

Naturalne świerki, które po zakończeniu akcji trafią do domów dziecka, placówek pomocowych i innych osób potrzebujących, przekaże Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. Strażnicy miejscy i leśnicy ustawią w tym roku łącznie ponad 30 choinek.

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” organizowana jest już po raz 3 i ma charakter informacyjno-profilaktyczny. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych, poprzez uświadamianie i zapobieganie problemowi ich słabej widoczności. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Często udział w takim wypadku kończy się dla niego tragicznie.

Sytuację znacznie poprawia stosowanie znanej zasady: „patrz i daj się zobaczyć”. Po zmroku, nieposiadająca elementów odblaskowych osoba jest widoczna z 20-30 metrów. Zastosowanie odblasków zwiększa ten dystans ponad pięciokrotnie: do 130-150 metrów. Taka odległość często wystarczy, by kierowca zdążył zareagować.

źródło: strazmiejska.waw.pl
Facebook Comments

Dodaj komentarz